Cudze chwalicie, swego nie znacie…

… sami nie wiecie, co posiadacie

Ostatnie doniesienia o atakach terrorystycznych na świecie zmuszają do refleksji nad bezpieczeństwem w podróży. Może dlatego więcej rodaków pozostanie w kraju na czas wakacji? Gdzie pojechać jeśli nie chcemy tłoczyć się na plaży? Proponuję odwiedzić pięć mniej znanych miejscowości.

Jako pierwszy będzie Tyniec. Choć właściwie nie jest miejscowością, bo wchodzi w terytorium Krakowa. Tyniec znany jest z opactwa Benedyktynów zlokalizowanego na skałkach pochodzących z okresu jury. Strategiczne położenie w zakolu rzeki niedaleko (12 km) od centrum miasta. Tu w XI wieku swój zakon sprowadzili ojcowie Benedyktyni za pozwoleniem króla Kazimierza Odnowiciela. W dawnych czasach było to najbogatsze opactwo w Polsce, ale popadło w ruinę, gdy ziemie te dostały się pod zabór austriacki. Obecnie Tyniec to jeden z ciekawych obiektów do zwiedzania na mapie małopolski. Malownicze położenie zapewnia dobre tło do zdjęć. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Tyniec stał się inspiracją literacką. To tu w  gospodzie ,,Pod Lutym Turem” rozgrywała się akcja ,, Krzyżaków” Sienkiewicza.

640px-Tyniec_Abbey

Zdjęcie: „Tyniec Abbey” autorstwa Jerzy Strzelecki

Z kolei Łańcut to małe miasto w województwie podkarpackim. Tu na uwagę zasługuje Pałac o eklektycznym charakterze, którego nabrał za sprawą nowych właścicieli. Od 1816 roku zespół pałacowy stał się własnością magnackiej rodziny Potockich. Wystrój Pałacu to niewątpliwie zasługa pracującego tu od końca XIX wieku architekta Christiana Piotra Aignera, który wykształcenie i doświadczenie zdobywał we Włoszech. Podziwiać możemy tu nie tylko wnętrza, ale znajdujące się ogromne zbiory książek, sztuki a nawet broni. Jest to również możliwe dzięki temu, że Pałac ostał się niszczycielskim wpływom II wojny światowej. Na szczęście nie padł łupem Niemców. Wokół posiadłości znajduje się ogromny park, w ramach którego można zajrzeć też do stajni i wozowni. W tej drugiej zachowano kolekcję wielu powozów konnych.

640px-Łańcut_-_Zamek_Lubomirskich_i_Potockich,_widok_od_strony_Ogrodu_Włoskiego_-_IMG_1183

Zdjęcie: „Łańcut – Zamek Lubomirskich i Potockich, widok od strony Ogrodu Włoskiego – IMG 1183” autorstwa Marcin Wróbel

Trzecim miastem, do którego wybrałabym się na zwiedzanie jest Sandomierz. Panoramę miasta można obserwować z Wisły, a samo miasto położone jest na wysokiej skarpie. Charakterystycznym punktem jest tu ratusz. Dużo osób będzie kojarzyć go z kadrów z serialu ,,Ojciec Mateusz”. Warto zobaczyć także Katedrę Narodzenia NMP, w której freski w stylu bizantyjskim ufundowane zostały przez Władysława Jagiełłę. Na losach miasta odbił się najazd Litwinów w XIV wieku. Wówczas zniszczono dużą część miasta, które wymagało zmian architektonicznych. Wtedy też powstał rynek, którego charakterystyczną cechą jest duża pochyłość. Tu znajduje się też jedna z najstarszych budowli ceglanych – kościół św. Jakuba. Atrakcją turystyczną będzie wycieczka po lochach zachowanych poza obrębem miasta. Służyły one niegdyś kupcom do składowania towarów, a w czasie wojen schronienie znajdowała tu ludność cywilna.

398px-20130702_Sandomierz_ratusz_0756

Zdjęcie: „20130702 Sandomierz ratusz 0756” autorstwa Jakub Hałun

Numerem cztery jest … Zamość. To idealne renesansowe miasto ufundowane zostało przez hetmana Jana Zamoyskiego, dzięki czemu stało się zarazem jego pomnikiem. Chcesz zapisać się na kartach historii, zbuduj sobie miasto! Założone pod koniec XVI wieku miasto-twierdzę zaprojektował Włoch Bernardino Morando. Będąc w tym mieście na pewno zachwycimy się rynkiem z doskonale zachowanymi kamieniczkami wokół, nad którymi dominuje Ratusz. Tu odnajdziemy też cerkiew i synagogę pochodzące z XVII wieku. Unikalny charakter i piękno doceniono wpisując Zamość na listę UNESCO.

Zamosc_pierzeja_polnocna

Zdjęcie: „Zamość pierzeja północna” autorstwa Maciej Ukleja

I ostatni lecz nie mniej ważny, jak mawiają Anglicy – Kórnik. Miasto w województwie wielkopolskim, w którym turystów przyciąga zamek na wyspie otoczonej fosą. Zbudowano go na podstawie projektu niemieckiego architekta. Obecnie pełni rolę muzeum i biblioteki, ale zachował obronny charakter: jest tu most, baszty i krenelaż na murach ( czyli zęby, między którymi znajdują się charakterystyczne przerwy ułatwiające obronę przed najeźdźcą). Zamek w Kórniku z pewnością nie przypomina typowych średniowiecznych twierdz o surowym charakterze. Wzrok przyciągnie sala o mauretańskim wystroju. Wśród zbiorów myśliwskich, porcelany i mebli odnajdziemy cenne szafy gdańskie i bretońskie, a w bibliotece cenne zbiory starodruków. Raj dla miłośników historii.

640px-Kornik_(js)

Zdjęcie: „Kornik (js)” autorstwa Jerzy Strzelecki

Spodobało się Wam któreś z wymienionych miejsc? A może sami znajdziecie inspiracje na jakąś mniej popularną destynację na wakacyjny bądź weekendowy wyjazd?

Na podstawie:

DSC01724

Zdjęcia miast zaczerpnięte z https://pl.wikipedia.org.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s