Warszawskie królewskie rezydencje

Już po raz kolejny mieliśmy okazję bezpłatnie zwiedzać w listopadzie królewskie rezydencje. Swoje podwoje otwierają w tym czasie: Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Pałac w  Łazienkach oraz nie warszawski – Zamek na Wawelu. Żal nie skorzystać z takiego zaproszenia. O zainteresowaniu tym wydarzeniem świadczy choćby długość kolejki, w jakiej przyszło mi stać przed Zamkiem Królewskim. Mimo niskiej temperatury i opadów deszczu wiła się ona od samego dziedzińca aż pod kolumnę Zygmunta!

Z pewnością było warto zajrzeć do miejsc, w których niegdyś mieszkali władcy naszego kraju. Ogromne lustra i złote dekoracje skłoniły do marzeń, o tym aby móc przebrać się w suknię z dawnej epoki i przechadzać po królewskich komnatach. Oprócz sal, sypialni, kaplic i innych pomieszczeń warto zwrócić uwagę również na zgromadzone eksponaty. Mi najbardziej przypadły do gustu obrazy Canaletto w Zamku Królewskim. Ich szczegółowość oraz precyzja w odwzorowaniu rzeczywistości pomocna była przy odbudowywaniu Warszawy po zniszczeniach II wojny światowej. Oprócz wspomnianego pokoju Canaletta możemy zwiedzić m.in. Salę Rycerską, Tronową, Marmurową, Sypialnię Króla, a także wystawy poboczne np. obrazy Rembrandta czy Matejki, galerię Lanckorońskich oraz wystawę ,,Wokół herbaty, kawy i czekolady”.

DSC04576DSC04578DSC04575DSC04579DSC04580

Z kolei w Pałacu w Wilanowie najbardziej zachwyciły mnie figurki z biskwitu, czyli materiału bardziej delikatnego od porcelany. Dodatkową atrakcją ( jak dla mnie) była możliwość obserwacji konserwatorów zabytków podczas swojej pracy. Jest to możliwe, ponieważ projekt ,,Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie” uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 16 mln złotych. W ramach tego projektu nie tylko nowy blask zyskają dotychczasowe eksponaty, ale ma zostać również stworzone wirtualne muzeum, co ma na celu zwiększyć zainteresowanie tym obiektem muzealnym. W szczególności sądzę, że będzie miało to pozytywne odbicie w liczbie odwiedzających młodych ludzi. Do ciekawostek należy łóżko specjalnie powiększane z okazji nocowania w Pałacu Charlesa De Gaulle. Francuski prezydent spędził w Polsce sześć dni we wrześniu 1967 roku. Podczas swojego pobytu oprócz Warszawy odwiedził też Gdańsk, Kraków i Katowice. Przechadzając się między kolejnymi salami warto przeczytać informacje zamieszczane na ofoliowanych prospektach dostępnych w kilku językach. Dowiemy się na przykład, że malowidła na suficie przedstawiają alegorie różnych pór roku, a wiele sal utrzymanych jest w kolorystyce różu pompejańskiego.

Idąc w stronę Pałacu w Wilanowie nawet nie zauważamy ogromu prac i wysiłku włożonego w renowację i konserwację budynków kompleksu rezydencji króla pamiętanego z wiedeńskiej odsieczy. Miniemy mauzoleum rodziny Potockich, które wygląda tak, jakby para nadal spała w swoim łożu. Zaraz przy bramie na dziedzińcu miniemy pałacową studnię. Początkowo nawiązywała ona do sarkofagu Nerona, ale później przerobiono ją na kształt neorenesansowej kapliczki z namalowanym na blasze przedstawieniem Marii Panny wg znanego obrazu Bartolomea Murilla z madryckiego Prado. Obecnie jest to jedynie fotokopia, a oryginał przechowywany jest w zbiorach muzeum. Oprócz Pałacu konserwacji poddano fosę, mury oporowe, Kordegardę, Pompownię, przystań dla łodzi i inne budynki. Stworzono także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w tym m.in. makiety dotykowe czy wersje dotykowe wybranych obrazów. Dostępne są również przewodniki po Pałacu w alfabecie Braille’a.  Na stronie http://www.wilanow-palac.pl/pasaż udostępniono artykuły i filmy dokumentalne o historii pałacu. Odwiedzający nie będą również w stanie dojrzeć, co kryją piwnice Oranżerii. Jest to bowiem miejsce, gdzie przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu skanuje się najcenniejsze skarby polskiego dziedzictwa kulturowego, a czyni się to w celu ich jeszcze bardziej profesjonalnej konserwacji.

Mimo że listopad oddał właśnie miejsce grudniowi w naszym kalendarzu, to nadal możemy zwiedzać te ciekawe miejsca warszawskiej schedy także bezpłatnie. Na przykład Pałac w Wilanowie i Łazienki Królewski proponują bezpłatne zwiedzanie w czwartki, a Zamek Królewski otwiera swoje podwoje za free w niedziele. Ja skorzystam jeszcze z tej możliwości, aby udać się do Pałacu na Wyspie.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s