Kolekcjonerstwo – jak zarazić się hobby

Dla niektórych kolekcjonerstwo może się wydawać zwyczajnym zbieractwem, świadomym (lub mniej) gromadzeniem przedmiotów, ale bywa, że ta aktywność potrafi zaangażować tak bardzo, że można zapomnieć o bożym świecie.

Osobiście lubię otaczać się ludźmi, którzy są pasjonatami w jakiejś dziedzinie. Głównie dlatego, że pasja sprawia, że podczas rozmowy z taką osobą, rozmówcy zapalają się oczy. Są one wtedy pełne życia, a jego gestami przemawiają emocje. I nie jest to zależne od tego, czym się pasjonuje: czy są to loty paralotnią, jazda motocyklem, czy zbieranie znaczków. Tak było i ostatnio, gdy wybrałam się na giełdę modeli samochodów organizowanej co pół roku w szkole na warszawskich Bielanach. Jest to dla mnie swoista forma kolekcjonowania prawdziwych samochodów. Chociaż nie stać mnie, aby nabyć prawdziwe auta w skali 1:1 ani nawet setki mniejszych modeli ( bo wiązałoby się to również ze znalezieniem dla nich odpowiedniej wielkości miejsca) to czasem wystarcza mi jedynie popatrzeć na takie znaleziska i ludzi, dla których jest to pasja i którzy z zaangażowaniem przedstawiają swoje zbiory m.in. na tego typu wydarzeniach. A niektóre modele – repliki tych prawdziwych wyjeżdżających z fabryki czterech kółek to nie lada gratka, bo naprawdę trudno jest zdobyć te wycofane już z produkcji lub rzadkie egzemplarze. A czasem wiążą się z nimi ciekawe historie, których warto posłuchać.

W oko wpadła mi kolekcja samochodów z filmów o agencie 007. Każdy egzemplarz zawiera opis filmu oraz figurkę Jamesa Bonda, a czasem nawet innych postaci. Jest to niewątpliwie ciekawe połączenie pasji motoryzacyjnej z tą do dziesiątej muzy.

Ale nie należy zapominać, że posiadanie pasji ma też pozytywny wpływ na zdrowie! Zgodnie z badaniami naukowymi może to wpływać m.in. na obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu kortyzolu czyli hormonu stresu. Dlatego osoby poświęcające się pasji rzadziej cierpią depresję. Czyli pasja to nic tylko gotowa recepta na zimowe smuteczki!

giełda2giełdagiełda4giełda5giełda7

giełda6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s